• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Köşe Yazıları
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.30048.3336
Euro9.990910.0309
Saat
CHP nin BÜYÜK PROJESİ

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle;

-Üreten bir ülkenin sözünün dinleneceğini çok iyi biliyoruz. O nedenle Türkiye üreten ülke olsun istiyoruz.

-Güçlü bir sosyal devlet olmayı hedefliyoruz.

-Değerli konuklar bir gerçeği hepimiz kabul ediyoruz. Coğrafi kanum olarak eşsiz bir durumdayız. Bu üstünlerimizi avantaja döndürmemiz gerekiyor.

--Bu projeye yüzyılın projesi dememizin anlamı bu. Eğer gücümüzü, genç nüfusumuzun değerini bilebilirsek dünyada dinlenecektir. Ortadoğu'da Afrika'da, Kafkaslarda barışın gücü olarak görüyoruz biz bunu. İnsanlık farklı bir sürece girdi, biz de bu sürece girmek için geç bile kaldık.

-Türkiye'de 4. Küresel projeyi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu coğrafi üstünlüğümüzü, genç nüfusumuzun verdiği üstünlüğümüzü kullanmayı olanlıyoruz.

-4,5 saatlik bir uçuş mesafesinde 58 ülkeye ulaşıyoruz. 1,5 milyar nüfusa ulaşıyoruz. Hiçbir ülkeye nasip olmayacak bir avantaj. Devasa bir ekonominin güçlü bir parçası olmak istiyoruz.

Anadolu’da mega kent

-Demir, kara, hava ve deniz yolu ile küresel sisteme Türkiye entegre olacaktır.  Sadece bir lojistik merkezi yapmıyoruz biz. Mükemmel alt yapısı ile bir Anadolu’da mega kent oluşturuyoruz. Buradan ürünler dünyaya ulaşacak.

-Anadolu'da bir mega kent oluşturuyoruz. Merkez Türkiye dedik. Bu proje bölgemize barışı, zenginliği getirecek. Güçlü bir Türkiye'yi getirecek. Maliyetlerde 15,20'lik bir avantaj sağlanacak.

-Kamuya özel projeyle bu projeyi gerçekleştireceğiz. Avrupa, Asya kalkınma bankası gibi bir çok yerden faydalanacağız.

-Mega kent. Özel bir yasayla kurulacak. Valisi olacak. Yönetimi büyük ölçüde sivil toplum kuruluşlarından olacak. Organize sanayi bölgesi olacak. ARGE çalışmalarının yoğunlaştığı bir bölge olacak.

Projenin maliyeti

-20 yılda tamamlanacak olan bu proje 200 milyar dolara mal olacak. 40 milyar dolarını kamu, 160 milyar doları özel sektör tarafından gerçekleşecek.  Dünyanın bütün önemli kuruluşları mega kentte yer almak için yarışacak.

-Bir çok ülke orada olmak isteyecektir. Çünkü orada olmak demek Asya'da, Türki Cumhuriyetlerde olmak demektir.

-Bu proje Küresel ekonominin en önemli projelerinden biri. Dünyanın bütün yollarını birbirine bağlayan görkemli projelerden biri.

İş imkanı

-2 milyon 200 vatandaşımıza iş imkanı sağlayacak.

-Anadolu'da kurulacak Mega Kent aynı zamanda kültür, sanat, bilim yeri olacak. Dünyanın gözü burada olacak. Bütün dünya tarafından konuşulacak.

-Temiz enerjiyi, güneş enerjisini kullanacağız.

Neden 2035?

-'Neden 2035?' diye sorarsanız Türkiye için önemli bir anlamı var. Türkiye yaşlı nüfusu fazla olan ülkeler sınıfına girecek. O zamana kadar bu projeyi harakete geçirmemiz gerekli.

-Bu kent Anadolu'nun bütün kentlerie yarar sağlayacak.

-Orta gelir ve orta teknoloji tuzağından kurtulmamız gerek. Teknoparklar burada olacak. Dünyanın bilim insanları buraya gelecek. Burası özel bir yasayla yönetilecek. Özel teşfikler, özel yönetimler getireceğiz. Dünyaya ses veren bir kent haline getireceğiz.

-Kamuoyu böyle bir projeyi beklemiyordu. Denizi olmayan ülkeler için Türkiye'yi küresel bir liman haline dönüştürüyoruz. Ürünlerini burada paketleyecekler.

-Nasıl biz asgari ücreti 1.500 liraya çıkarıp refahı tabana yayacaz diyorsak Bakü'ye Çinlilerin 15 günde ürünlerini yetiştirme imkanı sağlıyoruz.

-Her yıl 15 bin üniversite mezunun yurt dışına doktoraya göndereceğiz. Bu 10 yılda Türkiye'nin büyük bir sıçrama yapması demektir.

-Çok nitelikli uzmanlarla konuştuk. Büyüme hızından, hangi demiryollarından yararlanabilirizden... bürokraside boğulmasın diye her türlü yasaya karşı bütün yolları düşündük.

Kişi başına düşecek milli gelir 

-Uluslar arası bir proje neden Türkiye'de olmasın. Karadeniz'le Akdeniz'i birleştirecek bir projedir bu. Demir yollarıyla yapacağız biz bunu. Sözü dinlenen bir Türkiye. Kişi başına düşen milli geliri 30, 35 bin dolar olan Türkiye... Biz bunu yapacağız, kararlıyız.

O yüzden bütün yurttaşlara sesleniyorum. Adresin belli. Eski algıları bir tarafa bırak. Ya büyüyeceğiz. Ya bu treni kaçıracağız. Bu güzel ülkede hiçbir çocuk yatağa aç girmemeli. Gel kardeşim bu projeyi hep birlikte harekete geçirelim.

  
1161 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret130212
Üyelik Girişi
Hava Durumu